Modem Annex A? Annex B nin farklari? Turkiye icin Annex?

adsl.pngBir cok forumda yada bazi sitelerde… Modemim Annex ami yoksa Annex B mi diye sorular goruyorum. Bu yorumlarda yanlis bilgilendirmelerde var. Kisaca Aciklamak Gerekirse… Annex A ADSL hattini destekler. Annex B ise ISDN hatlari icindir..

Bu ulke bunu kullanir su sulke sunu kullanir gibi bir aciklama yanlisdir. Turkiyede suan icin ADSL hatti var dolayisi ile Annex A kullaniliyor. Ama avrupa ulkelerinde Hem ADSL hemde ISDN var dolayisi ile iki modemde hatta gore kullaniliyor.

2 Comments

  1. Annex A-B ayrımı ADSL & ISDN değildir.
    Annex A ADSL over POTS anlamına gelir. (Plain Old Telephone Lines) Yani analog hatların kullanıldığı sistemlerdir ki Türkiye de bu gruba girer.
    Annex B ADSL over ISDN anlamına gelir. (Integrated Services Digital network). Yani dijital hatların kullanıldığı bi altyapı sistemidir. Avrupada biçok ülkede kullanılıyor.

    Her ne kadar türkiyede ADSL GHDSL falan gibi hizmetler yaygın olsa da türkiyenin ana omurgası ATM teknolojisi üzerine kuruludur. (Eskiden ADSL bağlantılarında PPPoA ayarlanırdı hatta, şimdi araya bi ethernet katmanı soktular PPPoE oldu.. Lakin esasında PPPoAoE gibi bişiye denk geliyor bizim ülkemizdeki sistem)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.