Sunday, November 17, 2019

Bunlari Soylemek Zeka Ister ( Zeki cevaplar )

By , in Günlük Yaşam on . Tagged width: , , , ,


DAHA FAZLASI ICIN http://zekasorulari.ufoss.com/

beyin.jpgBAZEN ÖYLE CEVAPLAR VARDIR Kİ İNSAN SÖYLEYENE HAYRAN KALIR.
BAZEN ÖYLE SORULAR VARDIR Kİ CEVABINI KIRK YIL DÜŞÜNSENİZ BULAMAZSINIZ.
VE BAZEN ÖYLE CEVAPLAR VARDIR Kİ HAYAT KURTARIR.
İŞTE TARİHTEN ZEKA DOLU O SÖZLER…

FATİH SULTAN MEHMEDIN zekasi

BİLİNDİĞİ GİBİ FATİH, GENÇ YAŞTA PADİŞAH OLMUŞTUR. BİR GÜN BİR SEFERE GİDİLECEKKEN ORDUNUN BAŞINDA BABASININ OLMASINI İSTER. FATİH’İN MAKSADI BABASININ İLMİNDEN VE TECRÜBESİNDEN YARARLANMAKTIR. ANCAK BABASI BU TEKLİFİ KABUL ETMEZ. ANCAK FATİH BABASININ ELİNİ KOLUNU BAĞLAYAN ŞU SÖZLERİ SAR EDER:
-EĞER SEN PADİŞAHSAN GEÇ ORDUNUN BAŞINA. YOK EĞER BEN PADİŞAHSAM EMREDİYORUM ORDUNUN BAŞINA GEÇECEKSİN!
BABASI SULTAN MURAT, BAŞKA ÇARE BULAMAZ VE ORDUYA KOMUTANLIK YAPAR.

—————

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ’NİN MİLLETVEKİLİ OLDUĞU YILLARDIR. BİR GÜN MECLİS KÜRSÜSÜNDE, KENDİSİNE LÂF ATAN VEKİLLERE DAYANAMAZ VE:
“-BU MECLİSTEKİLERİN YARISI EŞEKTİR!” DER VE İNER KÜRSÜDEN.
BUNUN ÜZERİNE MECLİS KARIŞIR VE HERKES KENDİSİNDEN SÖZÜNÜ GERİ ALMASINI İSTER. ARKADAŞLARININ DA RİCASI İLE TEKRAR KÜRSÜYE ÇIKAR VE KESKİN ZEKÂSINI GÖSTEREN VE VEKİLLERİ RAHATLATAN ŞU SÖZLERİ SÖYLER:
“-BU MECLİSTEKİLERİN YARISI EŞEK DEĞİLDİR!”

———————-
YILLARCA KAYSERİLİLER İLE ERMENİLER BİRLİKTE YAŞAMIŞLARDIR. BİRBİRLERİYLE SIKI MÜNASEBETLERİNİN FAZLA OLDUĞU YILLARDA, BİR KAYSERİLİ, ERMENİ ARKADAŞINDAN BORÇ PARA İSTER. ERMENİ ARKADAŞI NE ZAMAN ÖDEYECEĞİNİ SORAR. KAYSERİLİ:
-“ŞU ERCİYES DAĞI’NIN KARI ERİYİNCE BORCUMU ÖDERİM.”
ERMENİ, BİR YIL BEKLER. KAYSERİLİDEN SES YOKTUR. GİDER YANINA VE ALACAĞINI İSTER. KAYSERİLİ, ERCİYES’İ GÖSTERİR VE DAHA ÜZERİNDE KAR OLDUĞUNU SÖYLER. BİR SÜRE SONRA ERMENİ, KAYSERİLİNİN OYUNUNA GELDİĞİNİ ANLAR. BUNU İÇİNE SİNDİREMEZ. ARTIK KARAR VERMİŞTİR VE O DA BİR BAŞKA KAYSERİLİYİ KANDIRACAKTIR. GİDER BİR ARKADAŞINA VE BORÇ İSTER. KAYSERİLİ NE ZAMAN ÖDEYECEĞİNİ SORAR VE O DA AYNI CEVABI VERİR:
-” ERCİYES’İN KARI ERİYİNCE”
“PEKİYİ” DER KAYSERİLİ. ARADAN BİR YIL GEÇER VE KAYSERİLİ HEMŞERİM ALACAĞINI İSTEMEK İÇİN ERMENİYE GİDER. ERMENİ VATANDAŞIMIZ BU DURUMU BEKLEDİĞİ İÇİN ÇOK RAHAT BİR TAVIRLA ERCİYES’İ GÖSTERİR VE HÂLÂ KARIN ERİMEDİĞİNİ SÖYLER. KAYSERİLİNİN DE CEVABI HAZIRDIR:
-“O GÖRDÜĞÜN KAR, BU YILIN KARI. GEÇEN YILIN KARI ÇOKTAAAAN ERİDİ”
ERMENİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRIR VE ÇARESİZ BORCUNU ÖDER.

——————

KRAL’IN YARIŞMASI
KRAL ÜLKENİN YALANCILARI ARASINDA BİR YARIŞMA AÇTI. “İŞTE BU YALAN,” DİYEBİLECEĞİ BİR YALAN UYDURANA BİR KÜP ALTIN VADETTİ. YALANCILAR AKIN AKIN SARAYA GELİP YALANLARINI SÖYLEDİLER, FAKAT YALANLAR NE KADAR AKIL ALMAZ OLURSA OLSUN KRAL HEP, “OLABİLİR, NİYE OLMASIN …” GİBİ CEVAPLAR VERİYORDU. BÖYLECE HEM EĞLENİYOR, HEM DE BİR KÜP ALTINDAN OLMUYORDU.

DERKEN KAHRAMANIMIZ ELİNDE BOŞ BİR KÜPLE HUZURA ÇIKTI VE KONUŞTU:

“-RAHMETLİ DEDENİZ BİR SAVAŞA ÇIKACAKTI, ANCAK O GÜNLERDE HAZİNEDE YETERLİ PARA YOKTU. DEDENİZ DEDEMDEN BU KÜPLE BİR KÜP ALTIN BORÇ ALDI VE ‘BU BORCUMU TORUNUM TORUNUNA ÖDEYECEK,’ DİYE SÖZ VERDİ. ŞİMDİ, DEDENİZİN BORCUNU BANA ÖDEMENİZ İÇİN BURAYA GELDİM.”

KRAL, “İŞTE BU KUYRUKLU BİR YALAN!” DEYİNCE ADAM, “O HALDE ÖDÜLÜMÜ ALAYIM,” DEDİ.
KRAL, “IMM ŞEYY DOĞRU DA OLABİLİR” DEYİNCE ADAM, “O HALDE BORCUNUZU ÖDEYİN” DEDİ

NASREDDİN HOCA
NASREDDİN HOCA BİR GÜN HEYBE ALMAK İÇİN PAZARA GİDER. GÜZEL BİR HEYBE GÖRÜP PAZARCI İLE PAZARLIK YAPAR VE 1 AKÇEYE ANLAŞIRLAR. TAM ORADAN AYRILACAKTIR Kİ DAHA GÜZEL BİR HEYBE DİKKATİNİ ÇEKER:
– KAÇ AKÇE ŞU HEYBE MUHTEREM?
– 2 AKÇE HOCAM.
– ALDIM GİTTİ, DİYEN HOCA ELİNDEKİNİ BIRAKIR VE ONU ALIP TAM GİDECEKKEN PAZARCI SESLENİR:
– HOCAM. BU HEYBE 2 AKÇE. SEN 1 AKÇE VERDİN.
HOCA SİNİRLENİR:
– BRE CAHİL ADAM! SANA ÖNCE 1 AKÇE VERDİM. SONRA DA 1 AKÇELİK HEYBE BIRAKTIM! İKİSİ EDER 2 AKÇE. DAHA BENDEN NEYİN PARASINI İSTERSİN!

———————-

BİR ANNENİN ELİNDEN ÇOCUĞUNU KAPAN TİMSAH, “ÇOCUĞA NE YAPACAĞIMI BİLİRSEN, SANA YAVRUNU GERİ VERİRİM” DER. ANNE, TİMSAHA ÇOCUĞUNU YİYECEĞİNİ SÖYLER, BÖYLELİKLE ÇOCUĞUNU KURTARIR.
ŞÖYLE Kİ, TİMSAH ÇOCUĞU YİYECEKSE ANNE TİMSAHIN NE YAPACAĞINI BİLMİŞ OLACAK VE TİMSAH ÇOCUĞU TESLİM EDECEK ANCAK ÇOCUK TESLİM EDİLİNCE ANNE TİMSAHIN NE YAPACAĞINI BİLEMEMİŞ OLACAK;
TİMSAH ÇOCUĞU YEMEYECEKSE ANNE BİLEMEDİĞİNDEN ÇOCUĞU YİYECEK AMA O ZAMAN ANNE TİMSAHIN YAPACAĞININ BİLMİŞ OLACAK VE BU YÜZDEN YEMEMESİ GEREKECEK.
KISACA, BU İKİ DURUMDA DA TİMSAH ÇOCUĞU NE YİYEBİLİR NE DE YİYEMEZ.

——————

GÜNÜN BİRİNDE YOLUMUZ BİR KÖYE DÜŞTÜ. AMA BU KÖY ÖYLE SANILDIĞI GİBİ BİR KÖY DEĞİL. HERKESİN KENDİNE GÖRE BİR ÖZELLİĞİ VAR. VE BU İNSANLARDAN İKİSİ BİZİ KÖYÜN GİRİŞİNDEKİ KÖPRÜNÜN BAŞINDA BEKLİYOR. BURADA İKİ KÖPRÜ VAR. BİRİ KÖYE GİDİYOR DİĞERİ İSE GİTMİYOR. VE ADAMLARA SORUYORUZ:
KÖYE GİDEN KÖPRÜ HANGİSİ¿
1. ADAM: BEN HER ZAMAN DOĞRU SÖYLERİM. BU KÖPRÜ KÖYE GİDER.
2. ADAM: BEN HER ZAMAN YALAN SÖYLERİM. ARKADAŞIMIN GÖSTERDİĞİ KÖPRÜ KÖYE GİDER.
ACABA HANGİSİ YALANCI?

———-

SANÇO PANÇO, BARATANİA ADASININ YÖNETİCİSİDİR. ADAYA GELENLER NİYE GELDİKLERİNİ BELİRTMEK ZORUNDADIR. EĞER DOĞRUYU SÖYLERLERSE SERBEST KALACAKLAR, YALAN SÖYLERLERSE ASILACAKLARDIR. GÜNÜN BİRİNDE BİR YOLCU GELİR VE “BEN ASILMAK İÇİN BURADAYIM”. DER. SANÇO NE YAPMALI?

—————-
BU SINAV HANGİ GÜN?
ÖĞRETMEN CUMA GÜNÜ ŞÖYLE DİYOR: “GELECEK HAFTA HİÇ UMMADIĞINIZ BİR GÜN SİZİ YAZILI YAPACAĞIM.”

SINAVIN HAFTAYA CUMA GÜNÜ YAPILAMAYACAĞI AÇIK, ÇÜNKÜ CUMAYA KADAR SINAV YAPILMAMIŞSA O GÜN HERKES OKULA SINAV OLACAĞINI BİLEREK GELECEKTİR. AYNI NEDENLE PERŞEMBE DE YAPILAMAZ, ÇÜNKÜ CUMA GÜNÜ YAPILACAK SINAV SÜRPRİZ OLMAYACAĞINDAN PERŞEMBE’YE KADAR SINAV OLMAMIŞSA ÖĞRENCİLER SINAVIN O GÜN YAPILACAĞINA KESİN GÖZÜYLE BAKACAKLARDIR. BU DA PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK SINAVIN SÜRPRİZ OLMAMASI DEMEKTİR.

O HALDE SINAV PERŞEMBE’DEN ÖNCE YAPILMALIDIR. ANCAK SINAV SALI GÜNÜ DE YAPILMAMIŞSA PERŞEMBE GÜNÜ DE YAPILAMAYACAĞINDAN ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILMALIDIR. BU DA ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK SINAVI SÜRPRİZ OLMAKTAN ÇIKARIR.

AYNI ŞEKİLDE MANTIK YÜRÜTÜRSEK, SALI VE DOLAYISIYLA PAZARTESİ GÜNÜ YAPILACAK SINAVIN DA SÜRPRİZ OLAMAYACAĞI SONUCUNA VARIRIZ. ÖYLEYSE ÖĞRETMEN GELECEK HAFTA SINAV YAPMAYACAKTIR.

FAKAT BİRAZ DÜŞÜNÜRSEK, ÖĞRETMENİN GELECEK HAFTA YERİNE GELECEK YIL DEMİŞ OLMASI DURUMUNDA DA AYNI AKIL YÜRÜTMEYLE SÜRPRİZ BİR SINAVIN YAPILAMAYACAĞI SONUCUNA VARIRDIK. AMA BU SAÇMALIK; ÇÜNKÜ HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ, HER DÖNEM 3 SINAV OLACAĞINI BİLDİĞİMİZ HALDE ÖĞRETMENİN “ÇIKARIN KAĞITLARI, YAZILISINIZ,” DEMESİ HER ZAMAN SÜRPRİZDİR.

BU SINAVIN HANGİ GÜN YAPILACAĞI 50 YILDIR BULUNAMAMIŞTIR.
CashFB is offline Karma ver: CashFB Kurallara Aykırı Mesajı Bildir       Alıntı Yaparak Cevapla