Duha Namazı Nedir?

Duha Namazı (Kuşluk Namazı) Peygamber Efendimiz’in (sav) insanlarla sohbet etmesi, onların dertlerini dinlemesi genellikle, kuşluk vaktinin girmesine kadar sürerdi. Kusluk vakti gelince Hz. Peygamber (sav) bazen dört, bazen da sekiz rekat olmak üzere Duha namazı kılardı. Bu namazın fazileti hakkında söyle buyurmustur: “Cennette, ‘Duha Kapısı’ denilen bir kapı vardır. Kıyamet günü bir münadi söyle seslenir: ‘Ey Duha namazı kılanlar nerdesiniz?’  Işte gireceğiniz kapı burasıdır, Allah-u Teâla’nin rahmetiyle buradan içeri giriniz.”

(Taberani) Hz. Peygamber (sav) Duha namazını kıldıktan sonra evine gelir, ev isleriyle mesgul olur, elbise ve ayakkabıları tamir eder, hayvanlarını sağardı. (Ahmed bin Hanbel) Duha Namazı ve FaziletleriKuşluk vakti, şer’i gündüzün dörtte  biri geçtikten sonra başlar, zeval vaktine kadar devam eder. Yani imsak vaktine bu dörtte birlik zaman ilave edilince, kuşluk vakti başlar. Mesela 21 Aralıkta İstanbul’da imsak 5.31 dir. Akşam ise 16.44 te oluyor. Böylece şer’i gündüz 11 saat 13 dakika olup, bunun dörtte biri 2 saat 48 dakikadır.  Bu imsak vaktine ilave edilince 5.31+2.48= 8.19 bulunur. Şu halde, kuşluk bu vakitte başlıyor demektir. Bu da aşağı yukarı işrak vakti ile aynıdır. Çünkü o gün işrak vakti 8.13tür. Kuşluk namazı, bu vakitten öğleye 20 dakika kalıncaya kadar kılınır. (Kısaca söylersek, kuşluk vakti, güneş doğduktan 50 dakika sonra başlayıp, öğleye 20 dakika kalana kadar olan vakittir.) Kuşluk vaktinde en az iki rekat namaz kılmak çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Günde iki rekat kuşluk namazı kılanın günahları denizlerin köpüğü kadar olsa, affedilir.) [İbni Mace, Tirmizi, Ebu Davud] (Herkesin eklem yeri kadar sadaka vermesi gerekir. Sübhanallah, Elhamdülillah, La ilahe illallah veya Allahü ekber demek birer sadakadır. İyiliği tavsiye etmek, kötülüğe mani olmaya çalışmak birer sadakadır. İki rekat kuşluk namazı kılmak ise bütün bunları karşılar.) [Müslim] (Günde 2 rekat kuşluk namazı kılan, doğduğu günkü gibi günahsız olur.) [Ebu Ya’la] (İki rekat kuşluk namazı kılan gafillerden olmaz. Dört rekat kılan, abidlerden olur. Altı rekat kılarsa, bu namaz o gün ona kâfi gelir. Sekiz rekat kılan, masivayı terk edip itaat eden kullardan yazılır. On iki rekat kılan da Cennette özel bir köşke kavuşur.) [Taberani] (Cennetin bir Duha kapısı vardır. Bu kapıdan ancak kuşluk namazı kılanlar girer.) [Taberani] (İki rekat kuşluk namazı, kabul olunmuş bir hac ve umreye bedeldir.) [Ebuşşeyh] Peygamber efendimizin, düşman üstüne gönderdiği askerler, kısa zamanda zafer kazanıp bol ganimet ile evlerine döndüler. Bu askerlere gıpta edenleri görünce buyurdu ki: (Size bunlardan daha kısa süren, daha çok ganimet getiren ve daha tez eve döndüren cihad yolunu göstereyim. Kuşluk namazı için camiye giden, daha az savaşmış, daha çok ganimet almış ve daha tez evine dönmüş olur.) [İ. Ahmed] Redd-ül-muhtar’da, (Kuşluk namazına devam eden şehid olarak ölür) buyuruluyor. Kuşluk namazı nafile namazdır. Kazası olan, kazasını ödemedikçe nafile namaz kılarsa kabul olmaz. Önce kazasını ödemelidir. Kaza namazı borcu olan, kuşluk vakti kuşluk namazı kılmak isterse, İlk kazaya kalmış sabah [veya öğle, ikindi, akşam, yatsı] namazının farzını ve kuşluk namazı kılmaya diye niyet ederse, hem kazası ödenmiş, hem de kuşluk namazı kılmış olur.

4 Comments

 1. Allah razı olsun.

  Bilakis kısa bile olmuş.Dinimizi öğrenirken okumak,araştırmak şarttır.Bu anlamda uzun olmuş diye şikayet etmek garip.Allah yarın mahşer gününde, elimizde fırsatımız ve olanaklarımız varken neden ilim öğrenmediğimizi sual ederse, uzun yazılar yüzünden diyemeyeceğimize göre..
  Malesef bir okuma eksikliği memleketi veba gibi sarmış.
  İnşallah Allah’ın rızasına kavuşuruz,birlikte,birbirimize destek olarak…
  Bir arkadaşımız başkalarının da faydalanması için bir bilgiyi paylaşmışsa,Allah razı olsun demek icab eder.
  Ahkam kesmek değil..
  Allah’a emanet.

 2. Son kısma takıldım. Benim bildiğim çift niyet olmaz. Neye niyet ediyorsak bu niyet tek olmalı diye biliyorum. Hocamız kaza namazı olanların kuşluk vaktinde kılacakları namazın niyetinde hem kaza namazına hemde kuşluk namazına niyet etmemiz gerektiğini söylemiş, buna bir çözüm getirirseniz sevinirim. Hayırlı günler

 3. BAZAN SABAH NAMAZINA UYANAMIYORUM KALKINCA GEÇ  OLSA NİYETLENİP KILIP İŞE GİDİYORUM O ZAMN BİDE KUŞLUK İÇİN Mİ YANİ BUHA NAMAZI İÇİN Mİ NİYET EDİP KILSAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.