Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Görevleri

– 11 Ocak 1905/Kurmay Stajı için 5. Ordu 30. Süvari Alayı’na.
-13 Ekim 1907/Selanik’teki 3. Ordu Karargahı’na,
– 22 Haziran 1908/Rumeli Şark Demiryolları Müfettişliği’ne getirildi
– 13 Ocak 1909/3. Ordu Redif, 17. Selanik Tümeni Kurmaylığı’na ve bu arada “Hareket Ordusu”nun 1. kademesinde Kurmay Başkanlığına,
– 5 Kasım 1909/3. Ordu Karargahı’na,
– 6 Eylül 1910/3. Ordu Subay Talimgahı Komutanlığı’na,
-1 Kasım 1910/Tekrar 3. Ordu Karargahı’na,
-15 Ocak 1911/5. Kolordu Karargahı’na, sonradan Kıdemli Yüzbaşı rütbesiyle 38. Piyade Alay Komutanlığı’na,
-13 Eylül 1911/Genel Kurmay Karargahı’na,
-1 Ocak 1912/Bingazi ve Derne Şark Gönüllüleri Komutanlığı’na,
-11 Mart 1912/Derne Komutanlığı’na getirildi.
-24 Ekim 1912/İstanbul’a döndü,
-21 Kasım 1912/Genel Karargah emrine verildi. Akdeniz Boğazı Kuvvei Mürettebe Komutanlığı Harekat Şubesi Müdürü, daha sonra da Bolayır Kolordusu Kurmay Başkanı,
-27 Ekim 1913/Sofya Askeri Ateşesi,
-11 Ocak 1914/Sofya görevine ek olarak Belgrad Ateşe militeri,
-20 Ocak 1915/19. Tümen Komutanı,
-28 Temmuz 1915/15. Kolordu Komutanı,
-8 Ağustos 1915/Anafartalar Grup Komutanı,
-19 Ağustos 1915/Anafartalar Grup Komutanlığı’na ek olarak 16. Kolordu Komutanı,
-27 Ocak 1916/Karargahı Edirne’de olan ve 25 Kasım 1916’da Diyarbakır’a nakledilen 16. Kolordu Komutanlığı,
-7 Mart 1917/2. Ordu Komutanı,
-Temmuz 1917/7. Ordu Komutanı, http://ufoss.com
-9 Ekim 1917/Becayişen 2. Ordu Komutanı,
-7 Kasım 1917/Genel Karargah emrine,
-20 Aralık 1917/Veliahtla birlikte Almanya gezisine gitti.
-7 Ağustos 1918/7. Ordu Komutanı,
-31 Ekim 1918/7. Ordu Komutanlığı ile birlikte Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’na,
– 7 Kasım 1918/Yıldırım Orduları Grubu’nun lağvedilmesi üzerine Harbiye Nezareti emrine,
-30 Nisan 1919/Askeri ve Mülki yetkilerle, 9. Ordu Kıtaatı Müfettişliği’ne (15 Haziran 1919’dan sonraki adı 3.)
-8 Temmuz 1919/Erzurum Kongresi öncesi ordu müfettişliğinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.
-5 Ağustos 1921/TBMM Orduları Başkomutanı (Bu görevi üçer aylık sürelerle uzatılarak 29 EKİM 1923’e kadar sürdürmüştür.)
-30 Haziran 1927/Askerlikten emekliye ayrıldı.

– 11 Ocak 1905/Kurmay Stajı için 5. Ordu 30. Süvari Alayı’na.
-13 Ekim 1907/Selanik’teki 3. Ordu Karargahı’na,
– 22 Haziran 1908/Rumeli Şark Demiryolları Müfettişliği’ne getirildi
– 13 Ocak 1909/3. Ordu Redif, 17. Selanik Tümeni Kurmaylığı’na ve bu arada “Hareket Ordusu”nun 1. kademesinde Kurmay Başkanlığına,
– 5 Kasım 1909/3. Ordu Karargahı’na,
– 6 Eylül 1910/3. Ordu Subay Talimgahı Komutanlığı’na,
-1 Kasım 1910/Tekrar 3. Ordu Karargahı’na,
-15 Ocak 1911/5. Kolordu Karargahı’na, sonradan Kıdemli Yüzbaşı rütbesiyle 38. Piyade Alay Komutanlığı’na,
-13 Eylül 1911/Genel Kurmay Karargahı’na,
-1 Ocak 1912/Bingazi ve Derne Şark Gönüllüleri Komutanlığı’na,
-11 Mart 1912/Derne Komutanlığı’na getirildi.
-24 Ekim 1912/İstanbul’a döndü,
-21 Kasım 1912/Genel Karargah emrine verildi. Akdeniz Boğazı Kuvvei Mürettebe Komutanlığı Harekat Şubesi Müdürü, daha sonra da Bolayır Kolordusu Kurmay Başkanı,
-27 Ekim 1913/Sofya Askeri Ateşesi,
-11 Ocak 1914/Sofya görevine ek olarak Belgrad Ateşe militeri,
-20 Ocak 1915/19. Tümen Komutanı,
-28 Temmuz 1915/15. Kolordu Komutanı,
-8 Ağustos 1915/Anafartalar Grup Komutanı,
-19 Ağustos 1915/Anafartalar Grup Komutanlığı’na ek olarak 16. Kolordu Komutanı,
-27 Ocak 1916/Karargahı Edirne’de olan ve 25 Kasım 1916’da Diyarbakır’a nakledilen 16. Kolordu Komutanlığı,
-7 Mart 1917/2. Ordu Komutanı,
-Temmuz 1917/7. Ordu Komutanı,
-9 Ekim 1917/Becayişen 2. Ordu Komutanı,
-7 Kasım 1917/Genel Karargah emrine,
-20 Aralık 1917/Veliahtla birlikte Almanya gezisine gitti.
-7 Ağustos 1918/7. Ordu Komutanı,
-31 Ekim 1918/7. Ordu Komutanlığı ile birlikte Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’na,
– 7 Kasım 1918/Yıldırım Orduları Grubu’nun lağvedilmesi üzerine Harbiye Nezareti emrine,
-30 Nisan 1919/Askeri ve Mülki yetkilerle, 9. Ordu Kıtaatı Müfettişliği’ne (15 Haziran 1919’dan sonraki adı 3.)
-8 Temmuz 1919/Erzurum Kongresi öncesi ordu müfettişliğinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.
-5 Ağustos 1921/TBMM Orduları Başkomutanı (Bu görevi üçer aylık sürelerle uzatılarak 29 EKİM 1923’e kadar sürdürmüştür.)
-30 Haziran 1927/Askerlikten emekliye ayrıldı.

2 comments On Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Görevleri

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site Footer