Plastik bardak kanser yapıyor

plastikbardak1.jpgUzmanlar uyardı: Plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre çay-kahve gibi sıcak sıvı içenler kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu bardaklar, sıcak bir maddeyle temas ettiğinde sıvı içine kanserojen madde bırakıyor.Günlük hayatımızda, çay ve kahve gibi içecekleri koyduğumuz plastik ve köpükten yapılan bardaklar meğer kanserojenmiş… Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Metintaş, bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu:

ISI MATERYALİ ÇÖZÜYOR

Plastik bardaklar içerisine konulan 70-90 derece sıcaklığındaki içecekler, içinde bulunduğu plastik malzemeyi ısı etkisiyle çözüp monomerlerine ayırır.

Bu monomerler tehlikeli kanserojen malzemelerdir. Köpük bardakların ısıya dayanıklılığı daha yüksektir.

Ancak, daha yüksek ısıdaki sıvılar bu materyalin de çözünmesini sağlayabilir.

Bu durumda yine monomerik gruplar sıvıya geçecek ve oral (ağız) yolla bünyeye toksik madde alımı gerçekleşir.

Şu anda plastik bardaklardaki sıcak içeceklerin bazı kimyasal reaksiyonlara yol açtığını biliyoruz.

Plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenler kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

KAĞIT BARDAK ÖNERİSİ

Plastik ambalaj maddesinin diğer bir zararı da meydana getirdiği katı atıktır. Plastik yerine kağıt bardak uygulaması önerilebilir. Kağıt bardaklar, sağlık ve atık maddenin geri dönüşümü açısından insan sağlığına daha uygundur.

SADECE SU İÇİN

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de poliklor ve etilen içeren plastik kapların 70 dereceden fazla sıcak ve asitli sıvılarla temas etmeleri halinde bazı kimyasal ürünlere dönüşebildiklerini söyledi. Tuncer, “Bu kanser etkeni muhtemel olan maddeler hiçbir zaman kesin kanser yapar denemez. Bu olasılık nedeniyle çok sıcak ve gazlı içeceklerin bu bardaklarda sunulması sakıncalıdır. Ancak su için kullanılabilir” uyarısını dile getirdi. Prof. Dr. Murat Tuncer, köpük bardaklar için de ciddi bir tehlikeden bahsetmenin şu andaki bilgilerle doğru olmayacağının altını çizdi.

PLASTİKÇİLER: KOMPLO TEORİSİ

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Selçuk Aksoy plastik bardaklarla ilgili şöyle konuştu: “Plastik bardakların kansere yol açtığı konusunda öne sürülen iddiaların bilimsel dayanakları bulunmuyor. Eğer plastik bardaklar kansere yol açsaydı tüm dünyada bu bardaklarla sıcak veya soğuk içecek tüketimi olmazdı. Bütün dünyada özellikle Avrupa’da sıcak içecek otomat makinelerinde yıllardır plastik bardaklar kullanılıyor. Bu iddiaları tamamen komplo teorisi olarak değerlendiriyoruz. Usulüne uygun olarak üretilmiş ve gerekli denetimleri yapılmış plastik bardakları gönül rahatlığıyla kullanmakta hiçbir sakınca yoktur.”

2 Comments

  1. kardeşim bu 2000 binli yıllarda kim neyi nasıl kullanacagını sizemi sorcak  burakın bu insanları kendi kendine  ne isterlerse onu yapsınlar  suyu pilastik bardakta içmek belki çok hoşuna gidiyor vatandaşın yada parası yok  ne dersen de  karışmayalım hemşerim herkez kendi işine baksın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.