Saturday, May 30, 2020

Van’da çılgın Trabzonlu Mucit

By , in Hikayeler ( yasanmis ) on . Tagged width: , ,

Hemserilerimi Cok Seviyorum
——————————————————–
Van’da çılgın Karadenizli
16 Aralık 2008 Salı 10:53
Ona Mucit Dursun diyorlar. Trabzon’dan kalkıp, Van’a gitti oraya yerleşti. Bir helikopter yaptı ama inişi düşünmeyince yoğun bakımlık oldu.

Eline geçirdiği jeneratör motorundan tek kişilik helikopter yapan Dursun Beytaçoğlu, inmeyi hesaba katmayınca köyün üstüne düştü.

Van Devlet Hastanesinde 17 gün yoğun bakımda yatan Dursun Beytaçoğlu, şimdi rüzgar gücüyle çıkardığı suyla köylüye açık havuz yapıyor.

63 metreden su buldu

Trabzon’dan gelerek Van’ın Emek köyüne yerleşen Dursun Beytaçoğlu ilginç icatlarıyla dikkat çekiyor. Yaptığı tek kişilik helikopterin köyün üzerine düşmesinin ardından uçmaktan vazgeçen mucit Dursun, bu kez ”su çıkmaz” denilen araziden 63 metre derinlikte su buldu.

Su bulduğu yere 3000 fidan diken Dursun Beytaçoğlu, fidanları da çıkardığı suyla suluyor. Beytaçoğlu, aynı zamanda su çıkan kuyunun yanında köylüye açık havuz yapıyor.

Dursun Beytaçoğlu suyu çıkartmak için çalışan jeneratöre mazot alırken güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandıktan sonra bu duruma içerlenerek bir çalışma başlattı.

Yine mucitliğini kullanan Beytaçoğlu, kurduğu bir sistemle rüzgardan faydalanarak kuyudan jeneratör olmadan suyu çekmeyi başardı.

Köyün üstüne düştü

Özelikle büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunu çok düşünen mucit Dursun, eline geçirdiği jeneratör motoruyla tek kişilik helikopter yapma projesini hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

Jeneratör motorunu beline sıkı bir şekilde bağlayan mucit Dursun, jeneratöre bağlı bir pervaneyi de başının üst kısmına taktı.

Teçhizatlı bir şekilde köyün hemen karşısındaki yüksek dağa çıkan Dursun Beytaçoğlu, beline bağlı jeneratörü çalıştırdı. Jeneratörün çalışmasıyla birlikte, başındaki pervane de dönmeye başladı.

Mucit Dursun, arkadaşı TEDAŞ Özalp şefi olan İhsan Akyüz’ün dağdan aşağı itmesiyle havalandı. Köylünün şaşkın bakışları arasında köyün üzerinde dolaşan Dursun Beytaçoğlu, inmek isteyince iniş için herhangi bir yöntem geliştirmediğini fark etti.

Köyün üzerinde dönüp duran mucit Dursun, mazot bitince köyün üstüne düştü. Köylüler tarafından Van Devlet Hastanesine kaldırılan Dursun Beytaçoğlu, çenesi ve ayağı kırıldığı için 17 gün hastanede yattı.

300 ağaç dikerek fidanlık oluşturdu

Dursun Beytaçoğlu, bulduğu suyun hemen yanı başına da 300 ağaç dikerek fidanlık oluşturdu. Sudan hem köylü faydalanmaya başladı hem de bu ağaçlar sulandı.

Rüzgar gücüyle su çıkarttı

Jeneratör için ilçeye bidonlarla mazot almaya giden mucit Dursun, güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandı. Bu duruma içerlenen Dursun Beytaçoğlu, suyu rüzgar sisteminden faydalanarak çıkartmayı kafasına koydu.

Van Valiliğinden aldığı destekle bir sistem kuran mucit Dursun, bu kez suyu rüzgarın gücüyle çıkartmaya başladı.

Köylüye açık havuz

Bulduğu suyun yakınında 10 metre eninde 40 metre uzunluğunda bir çukur kazdırtan Beytaçoğlu, şimdi köylüye açık bir havuza yapıyor.

Havuzun başına şezlonglarla şemsiyeler koymayı planlayan Beytaçoğlu, yazın tarladan gelen köylülerin havuza girerek dinlenmesini sağlayacak.

İcatları nedeniyle köylünün kendisine çeşitli lakaplar taktığını belirten Beytaçoğlu, bunların kendisini üzmediğini söyledi.

Bu tür çalışmalara 8 inek, bir eski otomobil ile bir dairesinin gittiğini anlatan Beytaçoğlu, ”Tek istediğim şey bu dünyada kalıcı bir eser bırakmaktır. Maddi yönden desteklensem güzel icatlarım olacak, ama bana yeterince yardım edilmiyor”dedi.

Son icadı akaryakıtsız uçak

Beytaçoğlu, son icadının da akaryakıtsız bir uçak yapmak olduğunu belirterek, projenin hazır olduğunu, ama kimseyle paylaşmak istemediğini söyledi.

Önerilen makaleler