Wednesday, May 27, 2020

Dejavu Nedir?

dejavu2

http://maranki.nl

Her insan zaman zaman  yaşadığı bir olayı yaşamış, veya gördüğü bir yeri  daha önce görmüş gibi hisseder. Beynin bu algı bozukluğuna dejavu  denir. Bu algı bozuklunu yaşayan insanların bazıları, bazen kendilerinin doğa üstü güce sahip olduklarına veya daha önce yaşadıkları “rekarnasyon” hissine kapılırlar.
Ara sıra olan bu durum  normal kabul edilir. Fakat bu hisse kapılma sıklığı artıyorsa örneğin haftada bir iki kez  veya her gün olmaya başlamışsa altta bir hastalık aramak gerekir.

Dejavu beyin ve sinir sistemi ile ilgilenen doktorların hep ilgi odağı olmuştur. Yapılan araştırmalar, dejavu anında beynin bazı bölgelerin daha aktif çalıştığı ve bundan dolayı da bir algı bozukluğu olduğu tespit edilmiştir. Yaşanılan veya görülen nesle sinir sistemi ile beyne iletilir ve ilgili merkezde sentez yapılıp yorum yapılır. Bu sırada oluşan bir yorum yanlışlığı olayın zamanı ile ilgili bizi yanıltır. Özellikle  büyüme dönemlerinde, aşırı yorgunlukta, duygusal yıkımlarda, geçirilen bazı hastalıklarda…vs, dejavu olayı artar.http://ufoss.com

Yine yapılan araştırmalarda kadın ve erkek arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Beynin sağ ve sol tarafının çalışmasında bir aksaklık tespit edilmiş, daha sonra algılayan beyin bölgesi de  insanların bu olayın daha önce yaşanmış hissine kapılmalarına sebep olduğunu göstermiştir.

Dejavu olayının sık yaşanması, bir tür sara hastalığının,belirtisidir. Çocuklukta ve ergenlikte  eğer çocuklarımız bize bir olayı sıkça yaşadıklarını  söylüyorlarsa mutlaka bir doktora başvurup sara yani epilepsi olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekir. Daha ileri yaşlarda ise bu durumun sıkça yaşanması beyinde bir bozukluğun olduğunu gösterir.

Doç. Dr. Serdar Dağ

Önerilen makaleler