Friday, May 24, 2019

Hangi ülkede kışlık lastik takmak zorunlu?

Kış mevsimiyle birlikte araçlardaki lastik kullanımı da değişiyor. Peki kışlık lastikleri ne zaman takmalıyız? İşte cevabı…

ALMANYA: Kışlık ya da dört mevsim kullanılan lastiklerin ne zaman takılacağı hava şartlarına bağlı. Yasalarda kışa uygun lastik kullanımı, buzlu, karlı, karların erimesiyle ortaya çıkacak kötü yol şartlarında öngörülüyor.

AVUSTURYA: 1 Kasım ve 15 Nisan tarihleri arasında binek otolar ve ağır vasıta araçları “kötü hava şartlarında” kışlık lastik ya da zincir takmak zorunda. Kışlık lastiklerin profil derinliği ise en az 4 milimetre olmalı.

İSVİÇRE: Almanya ve Avusturya’da olduğu gibi İsviçre’de de kışlık lastik takma zorunluluğu hava şartlarına bağlı. Kışlık lastik kullanmadığı için trafiğin aksamasına neden olanlar İsviçre’de para cezası ödemek zorunda.

FRANSA: Sadece yol kenarlarında kışlık lastik takma zorunluluğu olduğu belirtilen işaretli tabelaların bulunduğu yerlerde kışlık lastik takılması zorunluluğu var. Sürücüler bu tip tabelalara dikkat etmeli.

DANİMARKA, NORVEÇ, İNGİLTERE, BELÇİKA, HOLLANDA ve POLONYA: Bu ülkelerde de genel kışlık lastik takma zorunluluğu yok. Zincirler yolların tamamen karla kaplanması ya da buzlanması durumlarında takılmalı.

ÇEK CUMHURİYETİ: Hava koşullarına bağlı olarak 1 Kasım 31 Mart tarihleri arasında kışlık lastik takmak zorunlu.

Önerilen makaleler