Hey gidi Koca Seyit ( Kocaseyit’in hikayesi )

276 kiloluk mermiyi tek başına kaldırmıştı. Kocaseyit şimdi köyünde…

1915 Çanakkale Deniz savaşı sırasında 276 kiloluk mermiyi tek başına kaldıran Kocaseyit’in yeni heykeli kendi köyüne getirildi

Çanakkale Deniz Zaferi’nde büyük yararlılıklar gösteren Kocaseyit’in (Seyit Çabuk), Kültür Bakanlığınca yaptırılan heykeli, Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Kocaseyit köyüne getirildi.

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce Balıkesir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne sağlanan ödenekle heykeltraş Murat Daşkın’a yaptırılan “Kocaseyit Heykeli”, Ankara’dan getirilerek anıt mezar alanındaki platforma yerleştirildi.

Fiberglas malzemeden yapılan ve sırtında top mermisi bulunan Kocaseyit figürünün işlendiği 3 metre yüksekliğindeki heykel, 20 bin YTL’ye mal oldu.

Havran Kaymakamı Fatih Genel, Kocaseyit’in daha iyi tanıtılmasına hizmet edecek heykelin, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü ve “Şehitler Haftası”nda düzenlenecek resmi törenle açılacağını bildirdi.

Kocaseyit’in hikâyesi

Seyit Çabuk (Kocaseyit), 1889 yılı eylül ayında Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. 1909 yılı nisan ayı başlarında askere alınan Çabuk, 1912’de Balkan Savaşları’na katıldı.

Savaş bittiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale cephesinde görev aldı.

Çanakkale Savaşları’nda Mecidiye bataryasında Atatürk’ün topçu askeri olan Seyit Onbaşı’nın (1889-1939) tarihe adını yazdıran olay şöyle anlatılır:

“1915 Çanakkale Deniz Savaşı sırasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda ayakta kalabilen tek top vardı, onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu.

Seyit Onbaşı, 276 kiloluk mermiyi tek başına kaldırıp, Niğdeli asker arkadaşıyla birlikte topa sürerek ateşledi, bu kahramanlığıyla İngilizlerin en büyük ve batırılamaz dedikleri ‘Ocean’ savaş gemisine büyük yara aldırdı.”

Kocaseyit’in, Çanakkale Savaşları’nda gösterdiği kahramanlıklardan dolayı, doğduğu köye ismi verildi.

23 Comments

  1. o heykel koca seyit için az bile 276 kg taşıyan biri için dünyanın her mahallesine heykel yaptırmak bile yetmez

  2. koca seyit yaptığı bu kahramanca olaydan sonra komutanı onu ödüllendirmek ister koca seyit hiçbir şey istemediğini söyler fakat komutanın ısrarlarına dayanamayarak o zamanlarda TAHİN denilen ekmekten bir yerine iki tane yemek istediğini söyler 1 gün yer 2 gün yer 3 üncü günü daha istemez çünkü arkadaşları bir tane yeken o ikinci ekmeği artık istemediğini söyler.

  3. bu tür insanlar şimdi çok az. çocuklarımız bunları muhakkak bilmeli.tarihimizi unutmamak ve unutturmamak lazım

  4. ben 50 kg yım babam beni cok rahat ve dayımda ole kaldırıyorlar ama

  5. arkadşlar demirin birin kütlesi daha ağırdır etten 50 kiloluk bir çocuğu kaldıran adam 50 kiloluk ir metali kaldıramayabilir.

  6. Kalan hayatinın ve çocuklarının hayatının yokluk içinde geçtiğini biliyormusunuz. Hatta bir kızı hala hayatta.

  7. koca seyid neymiş be böyle  ben bu adamın kahramanlık filmini izledim ve resmen okulca ağladık çok hoş ve muhteşemdiiiiiiiiiiii  seni unutmadık KOCA SEYİT BEYYYYYY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.