Kabul edilmeyen Çamlıca Camii Projesi dünya birincisi oldu!

891241_detayMİMAR Ahmet Vefik Alp’in Çamlıca Camii projesi ‘Mimari Yaratıcılık’ta dünya birincisi oldu.

Her yıl 15 sanat ve tasarım dalında düzenlenen LICC International Creative Competition (Uluslararası Yaratıcılık Yarışması) ödülleri İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen törende verildi. 2013 yılı Mimari Tasarım dalında Türkiye’den Çamlıca ‘Altın Kubbeli Cami’ projesi çeşitli ülkelerden ön elemeleri aşarak 20 mimari eseri geride bıraktı.

Mimar Ahmet Vefik Alp, ödülünü Organizasyon Başkanı Mr. Hossein Farmani ve Jüri Başkanı Mr. Jesper Thomsen’in elinden aldı. Gecede, farklı ülkelerden yarışmaya katılan eserler 8 dalda yarıştı. Mimari dalda, tek ödül Türkiye’ye giderken, İç Mimari ve Performans Sanatları 2, fotoğrafda 5 ülke birinciliği paylaştı.

Gecede ödülünü alan Prof.Dr. Alp, ;”Çamlıca Camii projem uluslararası takdir aldı ancak maalesef gerçekleşemiyor. Umarım 3 uluslararası ödül alan Taksim Cumhuriyet Camii projem inşa edilir” diye konuştu. Alp projesini şöyle anlattı:

“Dört taraftaki kademeler şelalesi İslam’ın yükselişini, altta su aynası Evren’i, Kur’an dan ayetlerin oluşturduğu altın simülasyonu Küre ise islam Kültürünün egemen olduğu bir Dünya’yı simgeliyor.”

Prof. Alp tarafından İstanbul Çamlıca için hazırlanan cami proje beğenilmiş, ancak uygulama için Bizans-Osmanlı yorumu bir proje seçilerek inşaatına başlanmıştı. Alp projesini şöyle anlatıyordu: “Dört taraftaki kademeler şelalesi İslam’ın yükselişini, altta su aynası evreni, Kur’an’dan ayetlerin oluşturduğu altın simülasyonu Küre ise İslam kültürünün egemen olduğu bir dünyayı simgelemekte. Büyük Çamlıca Camii Istanbul siluetine etki yapacak önemli bir proje. Eserimiz eski şaheserlerin doğrudan tekrarından kaçınarak eski ile yeninin hassas ve çağdaş bir sentezi olarak yorumlanmıştı.”

GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ
Mimari tasarım dalında Profesör Alp’in cami projesi mansiyonlarda Peru, Bermuda, Avusturalya, Japonya (2), ABD (6), Malezya’dan; son elemede de Japonya (2), ABD, İngiltere, Kanada, Brezilya ve Almanya’dan katılan eserleri geride bırakarak ödülü almıştı.

Yazar Hakkinda

yazi sayisi 236 .

Yorum Birak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Copyright © 2017 eng.Ugur Demirci. Tüm Hakları Saklıdır.
Ciyiz Subdomain, Your Free Programs, Gercek Ask Hikayeleri, Online Yabanci Dil, Trabzon Duzkoy Hacka, Hollandaca Destek Forumu, Yedoy Videolu Yemek Tarifleri, Hollandaca Türkce Sozluk, Hollandaca Türkce Almanca Fransizca Sozluk, Pratik Bilgiler, Maranki Sifali Bitkiler, Hollandadaki Türk Isyerleri Firmalari, Gurbetci Basarili Türkler Isadamlari, Türk Isyerleri, Goedkoop Bouwmaterialen , Trabzon Akcaabat Hacka Duzkoy, Turk Is Pazari, Unutmadik Unutmayacagiz, Bize Her Yer Trabzon Gurbetci, Zaza Dayi | Seref Zazaoglu, Hollandada Kofteci, Website Websayfa Tasarimi, Akgun hali temizleme Edirne,
TÜRKIYE CANIM FEDA TÜRKIYE CANIM FEDA