Saturday, February 22, 2020

Lekeler ve Cikarmanin Yontemleri

By , in Pratik Bilgiler on . Tagged width: ,

Taze ceviz lekesini elden çıkarmak için, eller önce     bir iki dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla     ovulur. Sonra da soğuk suyla ovulur ve yıkanır.

Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek     çıkartabilirsiniz.
 

Bira lekesini çıkarmak için sabunlu suya biraz amonyak karıştırın ve     lekelenin üzerine sürün.

Zeytinyağ lekesini çıkarırken bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin     üzerinde gezdirilmelidir.

Eğer örtünüze meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk     yıkamada çıkacaktır.

Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık     sabunlu suda yıkamalısınız.

Masa üzerindeki pancar lekesini çıkarmak için bir ekmek parçasını     suyla ıslatın, düz bir yüzeye yerleştirin ve örtünün lekeli kısmını ekmek     parçasının üzerine koyun ve yine ıslatılmış bir ekmek parçasını üzerine     yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.

Şarap lekesini çıkarmak için, oksijenli suyla tampon yapın ya da     lekenin üzerini örtecek şekilde tuz serpin ve bir süre bekletin, daha     sonra yıkayın.

Teflon tavanızda oluşan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki     çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bunu     tavanızın içine dökün, 10 dakika kaynatın.

Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için nalburdan     alacağınız boya incelticiği lekenin üzerine döküp 5 dakika bekleyin     sonra nemli bir bezle incelticiği silin.

Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine     mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin.

Önerilen makaleler