Wednesday, February 19, 2020

Trabzon Duzkoy ( Hacka ) ilce,DÜZKÖY Akcaabat

HAcka Duzkoy Ana SayfaTrabzon Hacka Duzkoy Akcaabat Resimleri Trabzon Duzkoy ( Hacka ) ilce,DÜZKÖY Trabzon’un bir ilçesidir.eski adı haçka’dır ve o dönemlerde akçaabat’a bağlı olmasına karşın son dönemlerde ilçe yapılmıştır. yaylaları meşhur ve enfes güzelliklere sahiptir.yeni yeni ortaya çıkartılan ve turizme açılan mağaralar ve yaylalarında evliyaya ait yerleşkeler olduğu görülmüştür.

1- 1899 yılında Osmanlı döneminde yapılan Gökçeler Köyü Merkez Camii
2- 19. Yüzyıla ait Çayırbağı Beldesi Pazar Mevkii Taşköprü
3- 19. Yüzyıla ait Çayırbağı Orta Mahalle Mezarlığı http://ufoss.com
4- Çayırbağı Beldesi Doğankaya Mahallesi Nil Bulutlu Mevkii’ndeki Bizans Döneminden Kalma Kale Kalıntısı
5- 20. Yüzyıla ait Düzköy Yaylası’nda bulunan Hoca Baba Türbe ve Camii
6- Çalköy Beldesindeki Mağara: Dünyanın en uzun mağarası olduğu tahmin edilmektedir. En uç noktasına kadar henüz gidilememiştir. Çalköy Belediyesi hudutları içerisinde bulunan Çalköy Mağarası’nın 700 metrekarelik kısmı ışıklandırılmış, yürüyüş parkuru yapılmış ve turizme açılmıştır.
7- Bizans dönemine ait Çalköy Beldesi sınırları içinde bulunan kale kalıntısı
8- Çayırbağı Beldesi Zelaha Mahallesi’ndeki Koskarlı Mağarası http://ufoss.com

YAYLA ŞENLİKLERİMİZ İlçemizin en önemli turizm zenginliklerinden olan şenliklerimiz; hem bölgemiz insanı, hem de Türkiye’nin dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edilmektedir. Çeşitli tarihlerde yapılan bu şenlikler sayesinde her yıl onbinlerce insan bir araya gelip yaylalarımızın o inanılmaz güzelliğinin tadını çıkarmaktadırlar.

DÜZKÖY İLÇESİ YAYLA ŞENLİKLERİ TAKVİMİ Hıdırellez Bahar Bayramı Düzköy Yaylası Mayıs Ayının 1.Haftası Pazar Hoca Baba Anma Şenlikleri Düzköy Yaylası Temmuz Ayının 3.Haftası Pazar Hırsafa Şenliği Karadağ(Çal) Temmuz Ayının 2.Haftası Cumartesi-Pazar Honefter Şenliği Honefter Yaylası 20 Ağustos Serda Şenliği Gökçeler Ağustos Ayının 2.Haftası Cumartesi-Pazar Kamena Şenliği Haçka Obası Ağustos Ayının 2.Haftası Pazar Çoban Derneği Şenliği Alazlı Yaylası 27 Ağustos