Wednesday, May 27, 2020

Belçika’da TÜRK KOYÜ Faymonville karnavalı

By , in Gunluk Haberler on . Tagged width: , ,

Belçika’da hiçbir Türk’ün yaşamamasına rağmen asırlardır ‘Türk köyü’ olarak ünlenen Faymonville’de karnaval coşkulu geçti.

Karnavalda her yıl farklı milletleri temsil eden kıyafetlerle sahne alan çevre köylerin aksine Türk bayraklı süvarilerin ardından bando çalarak yürüme geleneğinden asla vazgeçmeyen Faymonville köylüleri, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Belçika, Hollanda ve Almanya’dan gelen yüzlerce Türk’ün de renk kattığı karnavalda en çok çocuklar eğlendi. Belçika’nın Almanya sınırına yakın Arden Dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün meydanında, Belçika ve Valonya otonom bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor.

‘Turkenblut’ (Türk Kanı) markalı likör üretiminin de yapıldığı Faymonville’deki tek otel ‘Le Vieux (Eski) Sultan’ adını taşıyor. Köyün futbol takımı RFC Turkania (Genç Türkler Birliği) Belçika amatör liginde Türk bayraklı logosuyla mücadelesini sürdürüyor.

Faymonville’e ‘Türk köyü’ denilmesi ve Türk bayrağının bu köyün sembolü olması, bazıları 8’inci yüzyıla kadar giden çeşitli rivayetlerle izah ediliyor. En yaygın rivayete göre 16’ncı ve 17’inci yüzyıllarda, Osmanlı’ya karşı koymak için kilise önderliğinde Avrupa’da toplanan vergilere katılmayı reddeden Faymonville köylüleri, “Müslümanlarla gizli ittifak yaptıkları” gerekçesiyle ‘Türk’ olarak adlandırıldı.

http://aragor.nl/belcikada-turk-koyu-karnavali/

Önerilen makaleler