Sunday, July 5, 2020

İşte Türk Lirası’nın simgesi

HADI HAYIRLISI :)))

Merkez Bankası’nın Türk lirasının dünyada bilinirliğinin artırılması amacıyla düzenlediği “TL Simge Yarışması”nın sonucunu belirlendi. 8 bin 362 simge arasından anlam ve biçim olarak birinci olarak seçilen tasarım açıklandı.

İŞTE TÜRK LİRASI’NIN SİMGESİ
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL’nin simgesini açıkladı. Başçı;

Yarışma takvimi için 8 bin 362 adet başvuru yapıldı. Finale kalan 7 tasarım bankaya sunuldu. Banka yönetimi birincilik ödülüne latyık görülen ve teşvik ödülüne layık görülen 3 modele karar verdi. Tülay Lale birinci oldu. Teşvik ödülüne layık görülen üç isimden Hamdi Akgözlü, Özlem Özkal ve Hüseyin Artur’a aittir. Nisan’da yapılacak olan genel kurula davet edilip sertifikaları kendilerine takdim edilecektir. TL için belirlenen simge tasarım üzerinde değişiklik yapma hakkı Merkez Bankası’ndan saklı tutuluyor.

Türk Lirası’na lider karizması

GÜVEN VE İSTİKRAR ÖZELLİĞİ
TL’nin iki belirgin özelliğini ‘güven’ ve ‘istikrar’ değerlerine önem verildi. TL’nin çıpaya benzemesi güvenli limanı vurgulamakta. Paralel çizgilerin yukarı eğilimli olması istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir.

İşte TL’nin rakipleri

TL’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Teknik özellikleri ise en alt noktadan sağa doğru 90 derece çember yayı bulunmakta T harfinin yukarı yönlü 20 derecelik yukarı eğime sahip. TL harfinin paralel çizgilerinin alt ve üst kısmında sağ ve sol kısımları altın oranla uyumludur.

Herkes tarafından kolayca çizilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması üzerine yoğun bir kampanya oluşturulacak.

TL SİMGESİNİN DİJİTAL KULLANIMI
Akıllı mobillerde ve PC’lerde simgenin yaygın şekilde kullanılması için zaman gerektiğini belirtti.
Mobil cihazlar, yazar kasalar, işletim sistemlerini ve temel yazılımları üreten firmalarda TL’nin kısa yolla yazılması sağlanacaktır. Simgeyi bilgisayarda otomatik olarak yüklenecek bir program mevcut. Alt gr ve e (euro), alt gr ve 4 (dolar) kullanımı olduğu gibi TL simgesi için alt gr ve t tuşları kullanılacak.

Bu simgeler yarıştı http://galeri.haberturk.com/galeri/index/412852

Merkez Bankası’nın vereceği CD’si olmayanlar bankamızın internet sitesinden simgeyi PC’lerine indirebilirler kullanımı için. Windows, Linux, Macintosh bilgisayarlarda çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Yeni simge ile ilgili Aos ve Android akıllı telefon ve tablet bilgilsayarlar için simgenin görüntülenebileceği program var.

Başçı, TL’nin yazı tipi için Merkez Bankasının internet sitesinden faydalanabileceğini belirtti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: YARIŞMACILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk lirasının simgesiyle ilgili yaptığı açıklamada, hayırlı olmasını dileyerek TL için simge belirleme yarışmasına katılan yarışmacılara teşekkür etti. Başbakan Erdoğan, “8 binin üzerinde bir katılımın olduğunu ve cezaevlerinden bile yarışmaya katılanların olması vatandaşlarımızın ne denli bir duyarlılık içinde olduğunu göstermesi açısından önemli”

Kazananlar 1 + 3 şekilde TCMB’sına ve çalışma ekibine de teşşekürlerini sunan Başabkan Erdoğan, “1 Ocak 2009 tarihinde 6 sıfırı atılmış yeni TL’yi tedavüle sürdük. Yeni TL 4 yıl boyunca tedavülde kaldı. Yeni TL’yi birlikte kullandık. Biz paradan 6 sıfır atacağımızı söylediğimizde kimse inanmamıştı. Enflasyon patlar diyorlardı. Türk Lirası artık dünyada itibar gören bir para. Olumsuz ve karamsar yorumların hiç birine aldırmadık. Eski alışkanlıkla 1 lira yerine 1 milyon diyenler oluyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, TL’nin yeni simgesinin hayırlı uğurlu olmasını diledi.