Thursday, December 12, 2019

Dinlenilemeyen Cep Telefonu – Milcep

By , in Teknoloji on . Tagged width: , , , , , ,

www.teknolojihaberleri.nl

milcepCeBIT Eurasia’da tüketici elektroniği de eksik değil. Tübitak bünyesinde geliştirilen dinlemeye takılmayan cep telefonu ‘Milcep’ en dikkat çeken ürünlerden

 Bu yıl iş dünyası ve kurumsal çözümlere odaklanan CeBIT Bilişim Eurasia 2009, tüketici elektroniğine meraklı ziyaretçilerini de unutmuş değil. Netbook’lardan navigasyon cihazlarına kadar pek çok ürün fuarda beğeni topluyor. En çok dikkat çeken ürünlerin başında ise “gizli dinlemeye takılmayan” cep telefonu Milcep geliyor.

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji araştırma Enstitüsü (UEKAE) mühendislerinin geliştirdiği Milcep, ilk kez CeBIT’te tüketici karşısına çıktı. GSM ağları kullanılarak yapılan görüşmelerin üçüncü şahıs veya kurumlarca dinlenmesinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen model, ses ve verileri mobil telefon ve baz istasyonu arasında değil, sürecin en başında, yani telefonun kendisinde şifreleyerek karşıya gönderiyor. Kriptolu cep telefonu Milcep, GSM 900/1800 ve 1900 standartlarını destekliyor ve NATO SCP (Secure Communications Interoperability Protocol) tabanlı cihazlarla uyumlu.

CeBIT’te kurcalama şansı bulduğumuz cihazın gövdesi gayet ergonomik ve hafif. Uyku modunda 1440 dakika şarj süresi sunan Milcep’le kriptolu olarak 60 dakika konuşulabiliyor.