Wednesday, February 26, 2020

Gmail nasıl yedeklenir?

gmail-backupYaygın olarak kullanılan bir Google servisi olan Gmail’deki e-postalarımızı yedeklemek için birden fazla yöntem bulunuyor Bunlardan biri olan Gmail Backup çözümünü anlatıyoruz.

Günümüzde ücretsiz e-posta hizmeti veren servisler arasında en popülerlerinden biri olan Gmail, birçoğumuzun tarafından kullanılıyor. 10 GB depolama alanı sunan Google’ın bu servisi, gelişmiş entegrasyonu, kolay arayüzü ve mobil işletim sistemi Android bağlantısı sebebiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Her ne kadar arkasında Google gibi bir firma olsa da zaman zaman bu servisteki e-postaları yedekleme ihtiyacımız da olabiliyor. Gmail’de yedekleme için birçok seçenek bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğu üçüncü parti yazılım ya da servisler tarafından sunuluyor.

İşte bu servislerden biri olan Gmail Backup ücretsiz bir yazılım çözümü. Yazılımın yaptığı işlem Gmail’deki e-postaları lokal bilgisayara indirmek. Bu işlemi yaparken gerçek zamanlı çalışan yazılımda 8 GB’ı dolu olan bir Gmail adresindeki e-postaları indirmek birkaç saat sürüyor.

En son 2009 yılında güncellenmiş olan Gmail Backup, eski tarihli olmasına, basit bir arayüze ve temel özelliklere rağmen ücretsiz olması sebebiyle tercih edilebilecek bir çözüm. Ayrıca işini başarılı bir şekilde yaptığını da hatırlatmak isteriz. Gmail Backup yazılımı buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yazılımı bilgisayara kurduktan sonra Gmail e-posta ayarlarını giriyoruz. Yedeklenecek tarihleri seçip, e-postaların indirileceği yeri belirledikten sonra gerisini yazılım hallediyor. [Özgür Çetin-shiftdelete.net]

Önerilen makaleler