Saturday, January 25, 2020

Kışın gelmesiyle Burnunuz tikandıysa

By , in Saglik - Doktor on . Tagged width: , , ,

gripKışın gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit, bronşit gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz kış aylarında solunum yolu hastalıklarının genç, yaşlı, kadın, erkek demeden önlem alınmadığı sürece birçok kişiyi yakaladığını vurgulayarak soğuk havaların, kişinin bağışıklık sistemini düşürdüğünü ancak burnun bağışıklık sistemine hava yoluyla temas edecek mikropları engellediğini anlattı.

Kış mevsiminin gelmesiyle soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit, bronşit gibi solunum sistemini ilgilendiren hastalıkların ortaya çıkmaya başladığını dile getiren Yorulmaz, “Tedavi edilmediği zaman ölümlere kadar giden bu hastalıklardan korunmanın yolu, burnu temiz ve açık tutmaktır.

Özellikle bu hastalıklara hem yakalanma hem de bu hastalıkların ciddiyeti açısından daha hassas olan bebekler, gebeler, kalabalık grupların bir arada bulunduğu okullardaki çocuklar, bağışıklığı zayıflamış olan yaşlılar, kronik hastalığı olanlar için şimdiden önlem alınmalıdır” diye konuştu.

Bazı zararlı, alerji yapabilen yabancı maddelerin solunum yoluna girmeden hızla dışarı atılmasını sağlayan hapşırığın da burnun akciğerleri korumasına yardım eden bir refleks olduğunu ifade eden Yorulmaz “Akciğerlerin baş yardımcısı burun, alerjiyi de önlüyor. Sağlıklı ve tıkalı olmayan bir burun başta akciğerler olmak üzere sağlığı böylesine korumada önemli görevler üstlenirken sağlığı bozulduğunda ya da tıkandığında ciddi hastalıklara ya da pek çok mevcut hastalığın kronikleşmesine, daha ağır daha ciddi bir hale gelmesine neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

BURNUN İÇİ TUZLU SUYLA TEMİZLENMELİ
Burna dokunmadan önce ellerin yıkanması gerektiğini bildiren Yorulmaz, mendille temizlemenin burun temizliği açısından yeterli olmadığını belirtti.

Kişinin burun çekintileri yerine temiz bir lavaboda 3 ila 5 dakika arasında burun temizliği yapması gerektiğini anlatan Yorulmaz, “Vücudumuzun normal bir organı gibi gördüğümüz ve dış etkilere açık olan burun aslında iç organlarımızın seyri açısından oldukça önelidir. Burun, dış ortamlardaysak mendille temizlenmelidir. En rahat ve sağlıklı temizleme yöntemi ise burun içi, tuzlu su ile temizlenmelidir” ifadesini kullandı.

Önerilen makaleler