Wednesday, July 17, 2024

ŞIMARIK DEĞİL, DEHB PROBLEMİ OLAN ÇOCUKLAR

By , in Saglik - Doktor on . Tagged width: , , ,

Yanlış toplum yargıları, hatalı sıfat kullanımı veya genel tanımıyla “yanlış ifadeler” çocukların ruh sağlığında telafisi güç hasarlara sebep olabiliyor. Yaramaz, şımarık, sorumsuz ve benzeri sıfatlamaların bilinçsizce kullanılmasını buna örnek gösterebiliriz. Oysaki yaramaz veya şımarık olarak sıfatlandırılan çocukların bir kısmında hiperaktivite problemi olduğunu pek az kişi biliyor. Aynı şekilde, sorumsuz olduğu düşünülen çocukların bir kısmında dikkat eksikliği olduğunu biliyor muydunuz?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), ailelerin yanlış eğitiminden kaynaklı bir problem değildir. Genellikle genetik faktörlerden kaynaklanan DEHB’in aşağıdaki gibi tetikleyici faktörleri de gözlemlenmektedir:

  • Duyu organlarından birinin sağlıksız olması
  • Psikolojik sorunlar

Bu nedenle, henüz bilimsel tanısı konulmamış, hareketli veya dikkatsiz çocuklar için sorumsuz, yaramaz, şımarık ifadelerini kullanmak doğru değildir! Bu tür söylemler bir yana dursun, böyle düşünüyor olmak bile çocuğa yapılan büyük bir haksızlıktır. Aşırı hareketli olmak, sakar veya dalgın olmak, DEHB’li çocuk tarafından kontrol edilebilir bir durum değildir. DEHB hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki yardımcı kaynağa göz atın:

https://www.mentalup.net/blog/dikkat-eksikligi-hiperaktivite-bozuklugu-(dehb)

DEHB’Lİ ÇOCUKLAR NASIL DAVRANIYOR?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, her 10 çocuktan 1’inde görülen ve şu tür davranışlara sebep olan bir problemdir:

  • Siz anlatırken, dinlemiyormuş gibi görünebilirler. Aslında dikkat eksikliği olan çocuklar bezen bir konuya aşırı konsantre oldukları için diğer uyaranlara karşı sağırlaşabilirler. Örnek: Siz bir şeyler anlatırken o müthiş bir hayali zihninde canlandırıyor olabilir.
  • Hem dikkatsiz hem de hiperaktif olan çocuklar, herhangi bir konuya uzun süre dikkatlerini veremedikleri gibi çabuk sıkılırlar. Farklı bir işle ilgilenmek üzere harekete geçerler.
  • Çok sessiz olmaları beklenemez. Oyun oynarken, rahatsızlık verici düzeyde gürültü yapabilirler.
  • Ya çok sessiz ya da aşırı konuşkan olabilirler.
  • Sorumluluklarını yerine getirme veya takip etme konusunda güçlük çekebilirler.

Bu maddeler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna işarettir. Çocuğunuzda bu tür davranışlar gözlemliyorsanız, kendinizi veya çocuğunuzu suçlamak yerine, çocuk psikiyatrisine danışmanız gerekiyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse, DEHB problemi, anne-babanın çocuğa iyi eğitim veremeyişinden veya çocuğun şımarıklığından kaynaklanan bir problem değildir.

DEHB’in tedavisi için bazen ilaçlı, bazen de ilaçsız yöntemler kullanılır. Bu kararın verilmesinde problemin boyutu da önemli etkendir. Aynı şekilde, tedavi sürecinde ilaç kullanıp kullanılmaması kararını uzman doktorlar vermelidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tanı/tedavisi, hastanelerin çocuk hastalıkları ve ruh sağlığı bölümlerinde yapılmaktadır.