Wednesday, February 26, 2020

Youtube ne zaman aciklacak ?

www.teknolojihaberleri.nl

Youtube Atatürk’e hakaret edenlerin IP’lerini gönderirse açılacak

Kapalı olan Youtube’un açılması için ABD’den Atatürk’e hakaret görüntülerini yayınlayan bilgisayarların IP adresleri bekleniyor. 2.5 yıldır kapalı olan internet paylaşım sitesi ‘youtube’ yasağının kalkması için Amerika’dan gönderilecek olan IP adresleri bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral tarafından Atatürk’e hakaret içerikli görüntülerin yayınlandığı bilgisayarların IP adreslerinin gönderilmesi için Amerika’daki yetkililere iki kez tenkit yazısı gönderilmesine karşın cevap gelmedi.

BİLGİLER GÖNDERİLMEZSE AÇILMAYACAK
Atatürk’e hakaret içerikli görüntülerin hangi bilgisayarlardan yüklenildiğine ilişkin olarak bilgilerin gönderilmemesi halinde Youtube açılmayacak. Youtube sitesinde ‘turko maymun’ diyerek Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edildiği ve yapılan yayının durdurulması isteğinin yerine getirilmediğini belirten savcı Kayral, siteye Türkiye’den erişimi yasaklatmıştı. http://ufoss.com

ERİŞİMİ SAĞLAYAN KANALLARA DA YASAK
Youtube yasağı büyük tepki çekerken, siteye erişimi sağlayan kanallara da yasak getirilmişti. Kayral, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) başvurarak, youtube’a erişimi sağlayan yeni IP adresleri olup olmadığını sormuş, TİB’in ‘erişimi sağlayan 44 yeni IP adresinin tespit edildiği’ yanıtının ardından Savcı Kayral, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak bu IP adreslerine erişimin engellenmesi istemiyle ek karar çıkarılmasını talep etmişti. Mahkeme, talebi yerinde görerek, youtube’a ait olduğu tespit edilen IP adreslerine erişimin engellenmesine karar vermişti. (Star)

Önerilen makaleler